Альтернативна енергетика

В області впродовж останніх кількох років ведеться активна робота, направлена на скорочення споживання природного газу місцевими видами палива. Так, починаючи з 2010 року, в області загалом переведено 435 котелень бюджетної та комунальної сфери, динаміку їх збільшення за останні три з половиною роки представлені на діаграмі:

Не відстає в даному напрямку і промисловість. Позитивними прикладами  використання альтернативних видів палива для виробітку теплової енергії є котельня на  лушпинні соняшника ПАТ «Вінницький олійножировий комбінат», котельня, що працює на відходах деревообробної промисловості ТОВ «Барлінек», а також сушарки зернових що використовують в якості палива солому, загалом кількість таких об’єктів в області постійно зростає і наразі становить понад 10 одиниць.

Варто відзначити, що реалізація масштабних енергоефективних проектів досить часто реалізується у співпраці з нашими іноземними партнерами, які готові надавати фінансову та технічну підтримку. Прикладом такої співпраці є облаштування на полігоні твердих побутових відходів (с. Стадниця, Вінницького району) свердловин з відбору полігонного газу та встановлення когенераційної  установки, що використовує в якості палива звалищний газ. Дана установка  може генерувати 1 мегават електроенергії за годину. При цьому утворюється 1,2 мегават теплової енергії. Роботи виконано за рахунок коштів спільного українсько-німецького підприємства «АЕУ ЕНЕРГО» (представник «HAASE» в Україні) та комунального підприємства «ЕкоВін», фінансування проекту - 1,6 млн. євро. Реалізація проекту дозволила зменшити викиди СО2 в атмосферу на 4,5 тис. тонн щорічно, забезпечити виробіток електричної енергії тільки за І півріччя 2017 року у розмірі 2 млн.кВт.год, вирішити проблему із самозагоранням полігону, а також отримати додаткові кошти на утримання та в подальшому на рекультивацію полігону побутових відходів.  

   

   

В червні 2016-го у Вінниці була запущена твердопаливна котельня, що працює на деревній трісці, потужністю 5,2 МВт по вул. Баженова, 15а, яку побудували  у рамках Меморандуму про співпрацю зі Швейцарською конфедерацією. Загальна вартість об’єкту – 3 млн. швейцарських франків, українською стороною, згідно Меморандуму, в будівництво вкладено 27 млн. гривень. Створена котельня дасть можливість зекономити біля 5,2 мільйонів кубів газу в рік, а також – зменшить викиди СО2 на 9,9 тис. тонн на рік. В літній період котельня забезпечуватиме гарячим водопостачанням мешканців мікрорайону, а це 48 будинків, 1 школа та 2 дитсадки. В опалювальний період додатково на забезпечення  теплопостачання будуть запущені газові котли VIESSMANN потужністю по 6 МВт кожен. Разом із встановленням котельного обладнання, відбувалась заміна теплових мереж, протяжністю понад 9 км встановлення 100 індивідуальних теплових пунктів з електронною системою управління SCADA та тепловими лічильниками.

  

До кінця 2018  року планується завершення ще одного  проекту реконструкції  котельні  КП «Вінницяміськтеплоенерго», який  передбачає  встановлення твердопаливного  котла потужністю  3,3 МВт, а також  реконструкцію  існуючої газової котельні.

 

Будівництво нової котельні здійснюється коштом “Вінницяміськтеплоенерго” та міської ради – 29,2 мільйона гривень. До бюджету також додаються грантові кошти від Швейцарської конфедерації у вигляді безкоштовної поставки обладнання та надання супутніх послуг на суму 1,71 мільйона швейцарських франків. Реалізація проекту з реконструкції систем теплозабезпечення в мікрорайоні Зулінського-Київська дозволить зменшити споживання природнього газу в рік на 3,4 мільйона м3 та зменшити викиди СО2 на 6,5 тисяч тонн в рік.

 

Враховуючи  наявний потужний  агропромисловий  комплекс на території регіону, Вінниччина має значний потенціал у сфері  виробництва  біогазу  із  відходів  виробництва агропромислових  підприємств. Так, Агропромхолдинг ПАТ «Миронівський хлібопродукт» до кінця 2018 року планує завершити першу чергу будівництва біогазового комплексу. Біогазову станцію потужністю 20 МВт зводитимуть у 2 етапи. Перша черга біогазового комплексу потужністю 10 МВт перероблятиме 460 т курячого посліду на добу, а введення в експлуатацію другої черги дозволить збільшити цей обсяг вдвічі.

 

У реалізацію першого етапу проекту буде інвестовано 27 млн.дол.США. При чому увесь процес відбуватиметься у герметичних бетонних ємностях, обслуговувати які потрібно лише раз на 15 років. Таким чином холдинг вирішить проблему утилізації курячого посліду та частини стічних вод зі свого дочірнього підприємства «Вінницька птахофабрика».

Майданчик з будівництва найбільшої в Європі біогазової станції розміщений приблизно за 10 км від межі міста Ладижина та за 1 км від найближчого населеного пункту - села Василівка Заозерненської сільської ради Тульчинського району. Установка вироблятиме електроенергію та підігріватиме воду для потреб підприємств компанії МХП в Ладижині. Буде створено ще 30 робочих місць

У сфері відновлювальної  енергетики Вінниччина продовжує займати лідируючі позиції серед областей України.

Протягом 2017 року на території області побудовано 8 нових сонячних станцій та введено в експлуатацію додаткові потужності на 2 електростанціях загальною встановленою електричною потужністю 43,9  МВт.

Таким чином, загальна кількість СЕС на території Вінниччини зросла до 36 об’єктів, встановленою потужністю 119 МВт. Окрім того, на території області працює 26 малих гідроелектростанцій встановленою потужністю 22 МВт, Зазначені об’єкти альтернативної енергетики протягом 2017 року згенерували 192 млн кВт∙год електричної енергії, що забезпечило економію використання традиційних енергетичних ресурсів на 67,4  тис. тонн умовного палива (близько 90 тис. тонн кам’яного вугілля спаленого на ТЕС).

Враховуючи, що протягом минулого року усіма категоріями споживачів  області використано 2 млрд 484,971 млн. кВт∙год, електроенергії,  частка відновлювальної енергетики в загальному споживанні Вінниччини на кінець року складає  8%,  що в свою чергу, відповідає  ключовим показникам ефективності енергетичної системи відповідно до «Енергетичної стратегії  України на період до 2035 року».

  

Окрім  розвитку  промислових  сонячних електричних  станцій,  в області  ведеться робота щодо симулювання населення  до впровадження  відновлювальних джерел енергії. Так, починаючи  з травня  2018  року  відповідно до обласної «Програми енергозбереження для населення та ОСББ Вінницької області на 2015 – 2019 рр.»  передбачено  відшкодування для  жителів  області  15%  вартості  приватних  сонячних  електростанцій  придбаних  за кредитні кошти. З цією метою було  укладено договір  Договір про співробітництво щодо відшкодування кредиту на впровадження відновлювальних джерел енергії між структурним підрозділом облдержадміністрації та Вінницькою Дирекцією ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК».

З обласного бюджету компенсуватимуть 15% від вартості придбаної в кредит приватної СЕС потужністю до 30 кВт, але не більше 25 тис. грн за одним договором. Очікуване сумарне річне виробництво електричної енергії приватними СЕС придбаними з отриманням компенсації з обласного бюджету може скласти 195,9 тис. кВт∙год., при середній встановленій потужності однієї СЕС на рівні 10 кВт

Попри  значні успіхи  у сфері відновлювальної енергетики,  Вінницька область  має значний запас потенціалу для подальшого розвитку відновлювальних джерел енергії, зокрема 28 вільних земельних ділянок, не сільськогосподарського призначення, можуть бути використовуватися для побудови сонячних електростанцій на території Вінницької області, також за інформацією Вінницького регіонального управління водних ресурсів станом на 01 липня 2018 року в області налічується 16 не діючих малих гідроелектростанцій.