Альтернативна енергетика

В області впродовж останніх кількох років ведеться активна робота, направлена на скорочення споживання природного газу місцевими видами палива. Так, починаючи з 2010 року, в області загалом переведено 417 котелень бюджетної та комунальної сфери, динаміку їх збільшення за останні три з половиною роки ви можете бачити на представленій діаграмі. Причому, 417 котелень відносяться саме до бюджетної сфери, 48 котелень належать підприємствам теплокомуненерго. Не відстає в даному напрямку і промисловість. Позитивними прикладами  використання альтернативних видів палива для виробітку теплової енергії є котельня на  лушпинні соняшника ПАТ «Вінницький олійножировий комбінат», котельня, що працює на відходах деревообробної промисловості ТОВ «Барлінек», а також сушарки зернових що використовують в якості палива солому, загалом кількість таких об’єктів в області постійно зростає і наразі становить понад 10 одиниць.

Варто відзначити, що реалізація масштабних енергоефективних проектів досить часто реалізується у співпраці з нашими іноземними партнерами, які готові надавати фінансову та технічну підтримку. Прикладом такої співпраці є облаштування на полігоні твердих побутових відходів (с. Стадниця, Вінницького району) свердловин з відбору полігонного газу та встановлення когенераційної  установки, що використовує в якості палива звалищний газ. Дана установка  може генерувати 1 мегават електроенергії за годину. При цьому утворюється 1,2 мегават теплової енергії. Роботи виконано за рахунок коштів спільного українсько-німецького підприємства «АЕУ ЕНЕРГО» (представник «HAASE» в Україні) та комунального підприємства «ЕкоВін», фінансування проекту - 1,6 млн. євро. Реалізація проекту дозволила зменшити викиди СО2 в атмосферу на 4,5 тис. тонн щорічно, забезпечити виробіток електричної енергії тільки за І півріччя 2017 року у розмірі 2 млн.кВт.год, вирішити проблему із самозагоранням полігону, а також отримати додаткові кошти на утримання та в подальшому на рекультивацію полігону побутових відходів.

   

   

В червні 2016-го у Вінниці була запущена твердопаливна котельня, що працює на деревній трісці, потужністю 5,2 МВт по вул. Баженова, 15а, яку побудували  у рамках Меморандуму про співпрацю зі Швейцарською конфедерацією. Загальна вартість об’єкту – 3 млн. швейцарських франків, українською стороною, згідно Меморандуму, в будівництво вкладено 27 млн. гривень. Створена котельня дасть можливість зекономити біля 5,2 мільйонів кубів газу в рік, а також – зменшить викиди СО2 на 9,9 тис. тонн на рік. В літній період котельня забезпечуватиме гарячим водопостачанням мешканців мікрорайону, а це 48 будинків, 1 школа та 2 дитсадки. В опалювальний період додатково на забезпечення  теплопостачання будуть запущені газові котли VIESSMANN потужністю по 6 МВт кожен. Разом із встановленням котельного обладнання, відбувалась заміна теплових мереж, протяжністю понад 9 км встановлення 100 індивідуальних теплових пунктів з електронною системою управління SCADA та тепловими лічильниками.

  

Що стосується галузі відновлювальної енергетики області, то тут варто зазначити, що на сьогодні в області функціонує 32 сонячних (фотогальванічних) електростанцій, загальною потужністю 113,18 МВт. Окрім того, в області розміщені 23 малих гідроелектростанцій, встановленою потужністю 21,65 МВт. Найпотужніші з даних генеруючих об’єктів, зокрема, фотогальванічна електрична станція ТОВ «ЛІДЕР» у Чечельницькому районі, встановленою потужністю 19,8 МВт та Ладижинська гідроелектростанція, встановленою потужністю 8 МВт.

  

На графіку виробництва електричної енергії об’єктами відновлювальної енергетики у Вінницькій області з 2012 року і до І півріччя 2017 року включно бачимо, що об’єкти відновлювальної енергетики сумарно виробляють понад 100 млн.кВт∙год на рік.

 

 

На наступному графіку проглядається чітка тенденція до збільшення кількості електрогенеруючих станцій, і, як наслідок, об’ємів виробництва електричної енергії, особливо це стосується електрогенеруючих установок, що використовують енергію сонячного випромінювання, кількість яких збільшилась з 5 од. у 2012 році, до 32 од. у 2017.


Окрім того Вінницька область має значний потенціал для подальшого розвитку відновлювальних джерел енергії, зокрема 28 вільних земельних ділянок, не сільськогосподарського призначення,  можуть бути використовуватися для побудови сонячних електростанцій на території Вінницької області, також за інформацією Вінницького регіонального управління водних ресурсів станом на 01 липня 2017 року в області налічується 16 не діючих малих гідроелектростанцій.